Yasin Abacı Kimdir

29/07/1980 tarihinde Mersin Akdeniz İlçesi Yanpar Köyünde dünyaya geldim. İlk, orta ve lise eğitimimi Mersin'de, Üniversite eğitimimi de Yüzüncü Yıl Üniversitesi Van MYO Radyo-Tv Tekniği Programında okuyarak tamamladım.

Üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra Mersin'de haftalık olarak yayın yapan Mersin İstikbal Gazetesi'nde işe başladım. Kısa sürede gazetenin Haber Müdürlüğüne yükseldim. Yaklaşık 2 yıl çalıştığım gazetede 1,5 yıl Haber Müdürü olarak görev yaptım. Daha sonra Mersin Merkez İlçe Toroslar Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nde işe başladım. 18 yıl Basın Yayın Biriminde görev yaptıktan sonra Belediye'nin farklı bir biriminde görevime devam ediyorum.

Gazeteci Olmak adıyla 2016 yılında ilk kitabımı çıkarttım. Kitabımda gazeteci olmak isteyen ve bu mesleği merak edenlere yönelik yaklaşık 22 yıllık meslek hayatımda edindiğim deneyimlerimi paylaştım. Kitap çalışmalarım halen devam etmektedir.

2019 yılında gerçekleştirilen DGS'de başarılı olarak Mersin Üniversitesi İletişm Fakültesi Gazetecilik Bölümü'ne 1'incilikle yerleştim. Şu an tahsil hayatıma ve aynı zamanda Toroslar Belediyesi'ndeki görevime de devam etmekteyim. 

Fotoğrafçılık merakım mesleğe adım atmamla birlikte daha da arttı. Mersin Fotoğraf Derneği tarafından düzenlenen kurslara katılarak fotoğrafa sadece haberci gözüyle değil, sanatçı gözüyle de bakmayı öğrendim diyebilirim.

Evliyim ve 1 erkek evlat sahibiyim. Hayatımı adadığım eşim Simge Hanım ve Oğlum Efehan'a bugüne kadar benim için gösterdikleri özveri ve işime duydukları saygı nedeniyle çok teşekkür ederim.

Üyesi Olduğum Dernekler:

Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC)

Tarsus Medya Mensupları Derneği (MEDYAD)

Mersin Fotoğraf Derneği (MFD)

Mersin Yazarlar Derneği (MEYAD)

Yasin Abacı Kimdir